برای كودك شما، هر روز جدید به معنای ماجراها و حادثه‌های جدید است.خریدن میوه‌های مختلف، شستن ماشین و یا گرفتن لباسها از خشكشویی، هر كدام می‌توانند موضوع جالبی برای صحبت و بحث باشند.
هرشب قبل از خواب، كودك خود را تشویق كنید تا وقایع آن روز را مرور كند.اگر هنوز هم كودك شما تنها از جملات یك یا دو كلمه‌ای استفاده می‌كند، می‌توانید با پرسیدن سوالات دقیق‌تر، جزییات را برای او تكرار كنید.
فرض كنید كودك به شما می‌گوید كه به پارك رفته است.جزییات بیشتر را می‌توانید با سوالاتی از این قبیل از او بپرسید: چه كسی تو را به پارك برد؟ آنجا با كی بازی كردی؟ كدام اسباب بازی را بیشتر دوست داری؟ سعی كنید سوالات خود را به نحوی بپرسید كه پاسخ آنها صرفا یك كلمه بله یا نه نباشد.مرور وقایع روزانه می‌تواند خصوصا برای والدینی كه فرزندان خود را به مهدكودك یا آمادگی می‌فرستند، مناسب باشد، زیرا به آنها كمك می‌كند تا اطلاعات خوبی راجع به فعالیت‌های كودك به دست آورند.البته شما می‌توانید گزارش‌های روزانه را از معلم یا مربی او بگیرید، اما با صحبت مستقیم با كودك، می‌توانید دنیا را از منظر او ببینید.

1. بلند و رسا صحبت کنید. به عقیده یکی از کارشناسان: هر کاری که کودک شما انجام می‌دهد،‌ از لباس پوشیدن گرفته تا خوابیدن، فرصت خوبی برای استفاده از کلمات است.یک داستان دنباله‌دار، همراهی کردن با اشاره، لباست این جاست، سرت را بالا کن، لغات جدیدی را در ذهن او می‌سازد و همچنین نشان می‌دهد که هر چیزی، اسمی دارد.

2. با آهنگ و موزون صحبت کنید. از زمانی که کودکان قبل از حرف زدن با دانش حرکات آشنا می‌شوند، صحبت کردن به صورت آهنگین و با حرکات دست بازی کردن برای آنها بسیار سودمند و مفید است.مانند: با دست مثل عنکبوت راه رفتن یا حرکات دایره‌وار چرخ‌های اتوبوس..معمولا بچه‌ها بیشتر کلماتی را که در ترانه‌ها می‌شنوند را به آسانی به خاطر می‌سپارند.

3. کلمات را یکی یکی اضافه کنید. دکتر رسکورلا می‌گوید: وقتی که فرزند نوپای شما بعضی چیزها را خود به خود می‌گوید، آن لغت را به کلمات دیگرش اضافه کنید.به عنوان نمونه، اگر او، توپ، می‌گوید به او بگویید: توپ قرمز یا توپ بزرگ.این راهکار نه تنها دامنه لغات او را افزایش می‌دهد، بلکه به او یاد می‌دهد که کلمات را ترکیب کند.

4. با اسم کلمات بازی کنید. کودک شما باید بداند که هر چیزی اسمی دارد و همچنین می‌تواند با استفاده از همین اسامی ارتباط برقرار کند.کتاب‌های مصور برای نشان دادن و نامیدن اسامی بسیار مفید است.پیش از درخواست او پاسخ ندهید (مثل تیری که از تفنگ رها شود).به فرزندتان اجازه دهید تا نیازهایش را قبل از این که شما بپرسید، بیان کند.اگر اغلب پس از بیدار شدن از خواب تشنه است، فورا برای او آب نیاورید.بلکه در عوض اجازه دهید تا او از شما بخواهد، سپس بگویید: تشنه هستی! الان برایت کمی آب می‌آورم. تمرین کنید و باز هم تمرین و تمرین. به فرزندتان اجازه دهید تا در هر فرصت مناسب از مهارت‌های زبانی‌اش، بخصوص با هم سن و سال‌هایش استفاده کند.

5. تحمل کنید و صبور باشید. زمانی که کودکان دنبال کلماتی هستند که می‌خواهند بیان کنند، فرصت دهید، اگرچه معمولا برای والدین خسته کننده است.همچنین از پریدن بین حرف‌های کودکان جهت کامل کردن جملاتشان خودداری کنید.با این کار به آنها فرصت می‌دهید تا از کلمات ذهنی خود استفاده کنند و شما توانایی‌های آنها را باور خواهید کرد و این راه بهترین تشویق و ترغیب در همه مراحل است.


لایک کردن این پست :